vineri, 13 decembrie 2013

proiect didactic -limba romana

                                    Proiect didactic


Unitatea de învãţãmânt: Școala gimnazialã Titu Maiorescu Iași
Data:26.11.2013
Clasa:a-I-a C
Ĩnvãţãtor:Elena Tudose
Propunãtor:Pãduraru Emanuela
Aria curicularã:Limbã și comunicare
Disciplina de învãţãmânt:Comunicare în limba românã
Tema lecţiei:Sunetul și litera “e”
Tipul lecţiei:predare-învãţare
Scopul lecţiei:
1.Familiarizarea elevilor cu sunetul și litera “e”
2.Formarea si exersarea deprinderilor de pronunţare corectã a sunetului “e” în silabe, cuvinte și propoziţii.
Obiective operaţionale:
La sfârșitul lecţiei elevi vor fi capabili sã:
O1:sã pronunţe corect sunetul e;
O2: să asocieze sunetul „e” cu litera „e”;
O3: să citeasca corect silabe și cuvinte ce conţin sunetul/ litera „e”;
O4:sã compunã cuvinte care sã conţinã litera „e”;
O5:sã recunoascã existenţa literei oriunde o întâlnește;
O6:sã rãspundã corect la întrebãrile adresate.
Strategia didactica:
a)Metode și procedee:metoda foneticã analitico-sintetica,conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentã, jocul didactic;
b)Mijloace didactice:abecedarul, caietul cu foaie velinã , tablă, cretă, fişă de lucru;
c)Forme de organizare: frontală, individuală;
Durata:50 minute;
Resurse bibliografice:
Peneş, Marcela, 2004, Abecedar,manual pentru clasa I, Editura Ana, Bucureşti.

                                                Desfãșurarea lecţiei


Nr.
Crt.
Secvenţele activitãţii
didactice
Conţinutul instuctiv-educativ
OB
Evaluare
1.
Momentul organizatoric
Salutul: „Bună dimineaţa, elevi! Mă numesc Emanuela şi astăzi vom face împreună ora de comunicare în limba românã ”.
Pregătirea materialelor didactice necesare pentru buna desfăşurare a orei.,

Observarea comportamentului
2.
Verificarea cunoștinţelor anterioare
Se verifică lecţia învăţată ora anterioară: sunetul „N”. „-Despre ce aţi discutat ora trecută la comunicare în limba românã? „-Cine poate sã-mi spunã literele și sunetele învãţate pânã acum?”.
O6
Reactualizarea cunoștinţelor
3.
Anunţarea temei și a obiectivelor
Dragi copii, aţi învăţat scrierea literei „N”, iar astăzi vom învăţa despre litera și sunetul „e”mic. Vom învăţa din ce este compusă această literă,unde se folosește şi cum o legăm de alte litere.
O1

Evaluez capacitatea elevilor de receptare a mesajului oral.
4.
Comunicarea noilor cunoștinţe
Se va introduce noua temă cu ajutorul jocului didactic: „Cuvântul potrivit”.”-Copii astãzi vom juca un joc care se numeşte „Cuvântul potrivit “. Voi trebuie sã-mi daţi exemple de cuvinte în care  litera „e” sã fie la începutul,la mijlocul și la sfârșitul cuvântului.
Pentu început elevii vor deschide manualul la pagina 42 și vom privi imaginile,vom alcãtui propoziţii și vom da un titlu potrivit imagini.Dupã acest exerciţiu elevii vor despãrţi în silabe câteva cuvinte: elefant,lalele,pere, și vor identifica care cuvinte încep cu sunetul pe care l-am învãţat astãzi.
O4









O1
O3
O4


Evaluez capacitatea elevilor de receptare a mesajului oral.






Evaluez capacitatea elevilor de rezolvare corectă a exerciţiilor.
5.





6.



Fixarea cunoștinţelor





Ĩncheierea lecţiei
Pentru a fixa cunoștinţele le voi împãrţi elevilor câte o fișã de lucru.




„-Ce am învăţat astăzi la ora de comunicare în limba românã?”
Elevii vor primi aprecieri generale şi individuale, în funcţie de răspunsurile date pe parcursul orei.
Ei vor primi ca temă finalizarea fişei de lucru..
O5
O6
Evaluez capacitatea elevilor de rezolvare corectă a exerciţiilor.



Evaluez răspunsurile date de către elevi pe întreg parcursul orei.




                                                           


practica observativa

marți, 5 noiembrie 2013

                                         Conținutul unui portofoliu:


-CV
-ACTIVITĂȚI PRACTICE(pasiv)
-ACTIVITĂȚI PRACTICE(activ)
-PROGRAMA ȘCOLARĂ
-PLANIFICAREA
-PLAN DE LECȚIE(schița de plan)
-FOTOGRAFII
-MATERIALE DIDACTICE
-DOVEZI DIN ACTIVITĂȚILE DE VOLUNTARIAT
-DOVEZI DIN ACTIVITĂȚILE SOCIALE
-TESTE DE EVALUARE
-DOVEZI DIN ACTIVITĂȚILE DE LOISIR
-FIȘE(schițe de plan)